Polskie miasta mają coraz większy problem ze smogiem
Ich mieszkańcy mają słaby dostęp do informacji o skali i przyczynach zjawiska. Wszyscy mówią, że trzeba coś z tym zrobi, ale niewiele z tego wynika.
Chcemy to zmienić i pokazać, jak walczyć ze smogiem rozsądnie i skutecznie. Poprzez odpowiedzialne działania i dobre prawo antysmogowe.
Ludzi nie wie co to jest zjawisko niskiej emisji
Ludzi spala śmieci
Żadne przepisy antysmogowe nie zastąpią edukacji
Poziom zanieczyszczenia powietrza w wielu polskich miastach osiąga zimą zatrważająco wysokie wartości. Z obawy o zdrowie i życie mieszkańców, władze samorządowe zaczęły wprowadzać przepisy regulujące palenie w piecach. To jednak nie wystarczy, by rozwiązać problem.
W okresie grzewczym 2016/2017 bywały dni, w których powietrze było tak zanieczyszczone, że władze miast odwoływały zajęcia w szkołach, apelowały do mieszkańców, by nie wychodzić z domów, nawet wprowadzały darmową komunikację miejską, by przekonać mieszkańców do rezygnacji z poruszania się autami. Smog to jednak coś więcej niż spaliny samochodowe. Wraz z początkiem zimy, liczni użytkownicy pieców i kominków zaczynają spalać śmieci i najgorszej jakości paliwo w swoich paleniskach – zwykle dla oszczędności, ale czasem też w przekonaniu, że ich działanie jest ekologiczne, bo „zużywają” odpady.
Po prostu uczymy Polaków ekologicznego i ekonomicznego palenia
w piecach opalanych drewnem. Namawiamy do stosowania dobrego paliwa, odpowiednich pieców i metod palenia. Ostrzegamy, czym nie należy palić i dlaczego. Dajemy gotowe rozwiązania codziennych problemów z ogrzewaniem.
Naszym celem jest nauczenie Polaków ekologicznego i ekonomicznego palenia w piecach opalanych drewnem, zleciliśmy badania, w ramach których sprawdzono poziom wiedzy na temat smogu i ekologicznych źródeł energii. Okazało się, że dla 20 proc. ankietowanych, spalanie śmieci w domowych piecach i kominkach jest wyrazem przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego.
40 proc. osób, które wzięły udział w badaniu przyznało, że nie wie, czym jest zjawisko niskiej emisji. Czy przy takim stanie wiedzy, wprowadzanie przepisów prawa i egzekwowanie ich ma jakikolwiek sens? Czy nakazy i zakazy są w stanie zastąpić edukację
i odpowiedzialność obywatelską? Z pewnością konieczne jest działanie dwutorowe. Tylko jednoczesne tworzenie norm „na górze” i oddolne działania edukacyjne, gwarantują skuteczną walkę ze smogiem.
Bądź mądry i „Nie rób dymu”
Tę misję realizuje właśnie kampania społeczna „Nie rób dymu”, która wskazuje gotowe rozwiązania codziennych problemów z ogrzewaniem. „My nie narzekamy, nie straszymy i nie teoretyzujemy. Po prostu uczymy Polaków ekologicznego i ekonomicznego palenia w piecach opalanych drewnem. Ostrzegamy, czym nie należy palić
i dlaczego. Wspieramy lokalnych polityków w tworzeniu dobrego prawa. Całkowite zakazy i restrykcje to nie są najlepsze rozwiązania. Zapewniamy wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w ramach poszczególnych województw.