Mapa jakości powietrza
Wejdź na stronę
Kilka dobrych rad, jak palić
1. Nie rób dymu, czyli staraj się palić tak, aby piec emitował jak najmniej szkodliwych substancji i marnował jak najmniej paliwa.
2. Pamiętaj, że razem z dymem puszczasz swoje pieniądze, bo substancje lotne w nim zawarte powinny spalić się w piecu i dostarczyć więcej ciepła.
3. Zastosuj rozpalanie od góry, czyli najbardziej efektywną metodę palenia. Wystarczy wrzucić porcję opału, a rozpałkę umieścić na górze.
4. Palenie od góry ma charakter cykliczny, to znaczy, że zamiast dokładać opał, po wypaleniu porcji, rozpalasz palenisko jeszcze raz z nową porcją opału. Żar przenosi się od góry do dołu, dzięki czemu substancje lotne nie uciekają z dymem, ale palą się w piecu i przekładają na większą produkcję ciepła.
Dlaczego tak ważny jest dobór odpowiedniego opału do kominka?
Drewno, którym palimy w kominku, to jeden z ważniejszych elementów wpływających na ekonomię palenia. Za najlepszy materiał uznaje się drewno liściaste, o niewielkiej zawartości związków żywicznych. Na jego jakość jako paliwa wpływa między innymi gęstość i twardość, wysoką wartość opałową uzyskamy zaś tylko z drewna dobrze wysuszonego. Do opalania używajmy rekomendowanych przez producenta materiałów – nie zaburzą one pracy urządzenia, a dodatkowo zyskamy gwarancję, że emisja ich spalin zgodna jest z obowiązującymi normami.
W kominku nie powinniśmy palić drewnem iglastym. Zawiera ono dużo żywicy, która parując może tworzyć na wewnętrznych powierzchniach kominka i przewodu dymowego tłusty, trudny do usunięcia osad. Nie zapominajmy też, że mokre drewno o niskiej wartości opałowej pali się nieefektywnie i krótko, wydzielając przy tym dużą ilość sadzy i smoły.
Jako materiału opałowego nie używajmy także drewna lakierowanego, klejonego ani zabezpieczonego środkami chemicznymi. Nie tylko ze względu na możliwość zniszczenia wkładu kominkowego przez agresywne substancje chemiczne, ale przede wszystkim z powodu ich szkodliwego oddziaływania na środowisko i nasze zdrowie.
Jakie mogą być konsekwencje używania do palenia w kominku niewłaściwego gatunku drewna lub odpadów drewnopodobnych?
Wybór odpowiedniego materiału opałowego jest niezwykle istotny. Spalanie niskokalorycznego, mokrego i „miękkiego” drewna nie zapewni nam odpowiedniego ogrzania, a dodatkowo może prowadzić do osadzania się w przewodach spalinowych nalotu niszczącego przewód kominowy. Nie zapominajmy także o powstającej wtedy sadzy, która w wyniku spalania złego gatunku drewna nadmiernie osadza się na szybie i powoduje uciążliwe zabrudzenia.
Jakie błędy najczęściej popełniają użytkownicy domowych kominków?
Wciąż najczęściej powtarzającym się błędem, wynikającym
z niedostatecznej wiedzy użytkowników, jest wykorzystywanie niewłaściwego materiału opałowego. Stawiajmy na wysokiej jakości, suche drewno, które odpowiednio ogrzeje nasz dom i nie spowoduje cofania się dymu w kominie. Nie zapominajmy także o regularnym czyszczeniu kominka z popiołu – pozwoli to zachować we wkładzie odpowiedni obieg powietrza. Zatroszczmy się ponadto o cykliczne przeglądy kominków i sprawdzanie ich drożności.
MIT 1. Lepiej nie palić w ogóle.
Skoro najtaniej jest palić śmieciami, miałem, czy słabym drewnem, ludzie nie zaprzestaną tego procederu, dlatego najlepiej jest zabronić palenia w piecach całkowicie.
To nieprawda. Wśród najtańszych paliw znajduje się także drewno, które odpowiednio suche (sezonowane co najmniej dwa lata) i wysokiej jakości jest niezwykle ekonomicznym i nieszkodliwym dla powietrza materiałem. Najlepiej używać drewna z drzew liściastych (buku, brzozy, dębu) i zwracać uwagę na to, czy jest zdrowe i wolne od żywic.
MIT 2. Palenie drewnem jest nieefektywne.
– Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej, z którymi współpracujemy w ramach kampanii „Nie rób dymu” obliczyli, że ogrzewanie przy pomocy drewna 120 m2 powierzchni przez cały sezon grzewczy, jest tańsze o ponad 1000 zł złotych od ogrzewania olejem opałowym, gazowego, elektrycznego sieciowego i olejem opałowym – mówi rzecznik prasowy akcji „Nie rób dymu”.
Oznacza to, że nie tylko możliwe jest ogrzanie przy użyciu pieca lub kominka dużej powierzchni, ale też, że nie potrzeba wcale wydawać na to fortuny. Stosując się do zasad odpowiedniego palenia drewnem można zaoszczędzić nawet do 30 proc. kosztów ogrzewania.
MIT 3. Nowoczesny kominek jest bardzo drogi i kosztuje ok. 20 tys. zł
Nic bardziej mylnego. Producenci kominków oferują produkty o odpowiednich parametrach i wysokiej efektywności już od 3 tys. zł. – Nasze piece spełniają najnowocześniejsze standardy i odpowiednio użytkowane są bezpieczne dla środowiska i użytkowników – mówi Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl, polskiego producenta kominków.
MIT 4. Palenie drewnem jest najbardziej uciążliwe dla domowników i ich sąsiadów
Właściwe ustawienie drewna w kominku i prawidłowe jego rozpalenie gwarantuje nie tylko większą produkcję ciepła, ale też sprawia, że substancje lotne nie uciekają z dymem, lecz spalają się w piecu. Kominek to nie ognisko. Żar przenosi się w nim od góry o dołu. Jak robić to właściwie? Kawałki drewna należy układać w kominku tak, by nie przylegały do siebie całą swoją długością, które, podpalając je od góry, wydłużymy czas palenia. Wybierając drewno natomiast zwracajmy uwagę na jego wilgotność i gatunek. Im bardziej suche i twarde (buk, lub dąb), tym lepiej i wydajniej.
MIT 5. Piece opalane drewnem emitują najwięcej zanieczyszczeń, bo drewno to najbardziej szkodliwe i najmniej ekologiczne paliwo.
Najwięcej zanieczyszczeń emitują te piece, do których wrzucane są śmieci, złej jakości węgiel, tworzywa sztuczne, opakowania, stare meble, sprzęty elektroniczne, szkło, butelki plastikowe, stare gazety, gumy… Ludzka wyobraźnia nie zna ograniczeń w tym zakresie. – Spalanie wymienionych wyżej rzeczy jest karygodne i szkodliwe. Palenie dobrym drewnem przyczynia się natomiast do zmniejszenia emisji spalin.
MIT 6: Rozpalać należy od dołu…
Okazuje się, że i pradziad mógł się mylić… Rozpalanie w piecu to nie tak oczywista sprawa. Jak rozpala, by nie dymić wytłumaczy Drwal. Badacz przekona się, że drewno to prawdzie odnawialne paliwo. Jak? Sprawdź w kolejnym odcinku przygód Radka i Kamila.
MIT 7: Palenie drewnem musi dymi
Nie ma dymu bez ognia? Może i tak… Pogromcy Dymu udowadniają jednak, że może być ogień bez dymu. Kamil i Radek rąbią, palą, eksperymentują, czasem się spierają.
A wszystko to po to, żeby pokazać Wam, jak palić i nie robić dymu.